Ava Middle School Girls Compete In Track Meet at West Plains

Ava 7th and 8th grade girls competed in a track meet at West Plains on April 7 that involved Mtn. Home and West Plains area schools.
7th Grade – Top 5 finishers listed
Shianne Cawthra, 100m hurdles, 3rd 21.43; 100m Dash 5th 14.89; 200m Dash 1st 30.67.
Claire Fossett, 100m Dash, 3rd, 14.50.
Eden Little, 800m Run, 2nd, 2:58.44; Pole Vault, 1st, 6 feet.
Emaly Keyes, Olivia Heriford, Kennedy Meyer, Makenzie Clark 4×400 Relay, 4th, 5:36.
Serena Stewart, Shot Put, 4th, 27’4.”
8th Grade – Top 5 finishers listed
Kiaunna Snow, 100m hurdles, 4th, 21.26.
Ashton Bewley, 100m Dash, 2nd, 13.73; 200m Dash, 2nd, 29.29; High Jump, 3rd, 4’2″; Long Jump, 4th, 12’1.5.”
Breanna Hill, Kami Collins, Taylor George, Macey Phillips, 4×200 Relay, 3rd, 2:24.27.
Jessica Stafford, Phillips, Araina Evans, Snow, 4×100 Relay, 4th, 1:04.19.
George, Phillips, Hailey Lansdown, Kelsey Young, 4×400 Relay, 5th, 5:38.15.
Emily Frampton, High Jump, 4th, 4’2.”
Lauren Mendel, Shot Put, 5th, 25’1″; Discus, 3rd, 57’10.”
Emily Stillings, Discus, 1st, 70’1.”
Ava Middle School hosted a track meet on April 9 involving Ava, Strafford, Chadwick, Gainesville, Hartville and Cabool. Ava 7th grade won the meet with 198 points.
Placing and earning points for Ava were:
Shianne Cawthra, 100m Hurdles, 2nd, 20.78; 100m Dash, 4th, 14.28; 200m Dash, 2nd, 20.47.
Jasmyn McGinnis, 100m Hurdles, 5th, 21.73; 1600m Run, 3rd, 6:52; Long Jump, 5th, 9’10.”
Claire Fossett, 100m Dash, 1st, 13.63; 200m Dash, 1st, 29.76; High Jump, 1st, 3’10”; Long Jump, 3rd, 10’3.”
Aloma Siegel, Makenzie Clark, Albany Wallace, Olivia Heriford, 4×200 Relay, 1st, 2:22.65.
Eden Little, 1600m Run  2nd, 6:47; 800m Run,  1st, 3:07; Long Jump, 1st, 11’7″; Pole Vault,  1st, 7 feet.
Serena Stewart, Emaly Keyes, Kennedy Meyer, Aloma Siegel, 4×100 Relay, 3rd, 1:08.09.
Olivia Heriford, 400m Run, 4th, 1:20.03.
Makenzie Clark, 400m Run, 5th, 1:20.70.
Emaly Keyes, 800m Run, 3rd, 3:11.
Sunsarah Johnston, 200m Dash, 4th, 33.78; Long Jump, 1st, 11’7.”
Emaly Keyes, Olivia Heriford, Makenzie Clark, Kennedy Meyers, 4×400 Relay, 2nd, 5:41.
Serena Stewart, High Jump, 4th, 3’7″; Shot Put,  2nd, 27’7″; Discus, 1st, 46’4.”
Aloma Siegel, Shot Put, 1st, 27’7.5″; Discus, 2nd, 42 feet.
Albany Wallace, Discus, 4th, 41’4.”
Kennedy Meyer, Triple Jump,  4th, 22’3.”
Ava 8th Grade won the meet with 155 points. Earning points for Ava were:
Kiaunna Snow, 100m Hurdles, 3rd, 23.01; 200m Dash,  3rd,  33.51.
Ashton Bewley, 100m Dash, 1st 13.92;  200m Dash,  1st, 29.8; High Jump, 3rd, 4’2″; Long Jump, 1st, 13’7.”
Kenzie Lumley, Breanna Hill, Taylor George, Macey Phillips, 4×200 Relay, 3rd, 2:19.69.
Kenzie Lumley, 1600m Run, 2nd, 7:38.
Hailey Lansdown, 1600m Run, 3rd, 7:56.
Stafford, Phillips, Evans, Snow, 4×100 Relay, 2nd, 1:03.41.
Araina Evans,  400m Run, 3rd,  1:17.9.
Emily Stillings, 400m, 5th, 1:24.5; Shot Put, 4th, 26’8.5″; Discus, 2nd, 68 feet.
Kelsey Young, 800m Run,  2nd, 3:27.
Jessica Stafford, 200m Dash, 4th, 33.53; Long Jump, 2nd, 11’10”; Triple Jump, 1st, 27’5.”
Young, Lumley, Lansdown, Phillips, 4×400 Relay, 2nd, 5:30.
Emily Frampton, High Jump, 2nd, 4’4″; Long Jump, 5th, 11 feet.
Lauren Mendel, Shot Put, 3rd, 27’8.5″; Discus, 4th, 62’8.”