Home / School News / Sports / Ava Middle School Participates In Track Meets at West Plains, Ava

Ava Middle School Participates In Track Meets at West Plains, Ava

The Ava Middle School 7th and 8th grade boys track teams participated in a 17-school meet at West Plains on April 10. The 7th grade Bears finished third in their division and the 8th grade Bears finished 8th in their division.

Results for Ava athletes who finished in the top eight places to score points for their team were as follow:

7th Grade Boys

100 Meter Dash: Cyprus Phillips, 2nd.

1600 Meter Run: Jacob Luebbering 4th.

4×100 Meter Relay: 2nd (Chance Clevenhagen, Jacob Luebbering, Brandon Johnson, Cyprus Phillips).

400 Meter Dash:  Davyn Orcutt 8th.

800 Meter Run: Jacob Luebbering 2nd, Eli Maggard 4th.

200 Meter Dash:  Cyprus Phillips 5th.

High Jump: Michael Phillips 5th.

Long Jump: Cyprus Phillips 6th.

Discus Throw: Eli Maggard 2nd.

Team Results:  Richards 96, Mountain Grove 69, Ava 54, Howell Valley 50, Liberty 44, Cabool 36, Willow Springs 33, Fairview 30, Glenwood 29, West Plains 27, Salem (Ark.) 26, Mansfield 14, Licking 13, Junction Hill 11, Houston 8, Bakersfield 0, Gainesville 0.

8th Grade Boys

100 Meter Hurdles:  Colby McCollum 4th.

4×200 Meter Relay:  3rd (Tod Roberts, Nate Bray, Colton Overcast, Cody Johnson).

1600 Meter Run:  Hayden Schuster 7th.

4 x 100 Meter Relay:  5th (Colby McCollum, Nate Bray, Colton Overcast, Cody Johnson)

800 Meter Run:  Hayden Schuster 8th.

4 x 400 Meter Relay:  4th (Colby McCollum, Nate Bray, Tod Roberts, Hayden Schuster).

Discus Throw:  Colton Overcast 5th.

Team Results:  Fairview 121.5, Richards 78, West Plains 75, Willow Springs 75.5, Mountain Grove 60, Liberty 51, Glenwood 39, Ava 27, Houston 25, Mansfield 17, Cabool 10, Gainesville 5, Salem (Ark.) 1, Bakersfield 0, Licking 0, Howell Valley 0, Junction Hill 0.

Ava Middle School hosted a four-team track meet on Tuesday, April 17. The Ava teams finished first in both divisions of the meet. Results for Ava athletes were as follow:

7th Grade Boys

High Jump:  Michael Phillips 1st (4’ 4”), Davyn Orcutt 2nd.

Long Jump:  Cyprus Phillips 2nd, Blake Litwiller 4th, Michael Phillips 5th.

Shot Put:  Brandon Johnson 1st (29’ 4”).

Discus Throw:  Eli Maggard 1st (78’ 6”), Chance Clevenhagen 3rd.

Triple Jump:  Sheldon Lewis 1st (24’ 9”), Titus Pinckney 2nd.

100 Meter Dash:  Cyprus Phillips 2nd, Brandon Johnson 5th

 

1600 Meter Run:  Jacob Luebbering 2nd, Eli Maggard 5th.

400 Meter Dash:  Davyn Orcutt 2nd, Zimran Lawrence 5th, Tyler Johnson 6th.

800 Meter Run:  Jacob Luebbering 2nd, Eli Maggard 3rd

200 Meter Dash:  Cyprus Phillips 1st (27.75).

4×400 Meter Relay: 1st (Titus Pinckney, Davyn Orcutt, Tyler Johnson, Blake Litwiller) 5:26.0.

4×200 Meter Relay:  2nd (Eli Maggard, Davyn Orcutt, Brandon Johnson, Zimran Lawrence).

4×100 Meter Relay:  1st (Chance Clevenhagen, Jacob Luebbering, Brandon Johnson, Cyprus Phillips) 56.38.

Team Results:  Ava 173, Mansfield 74, Gainesville 69, Hartville 46.

8th Grade Boys

Long Jump:  Colby McCollum 2nd, Hayden Schuster 3rd.

Shot Put:  Cody Johnson 1st (35’ 5”), Dakota Pierce 4th.

Discus Throw:  Colton Overcast 2nd, Morgan Clements 4th.

100 Meter Hurdles:  Colby McCollum 1st (18.47).

100 Meter Dash:  Colton Overcast 1st (13.15).

1600 Meter Run:  Hayden Schuster 1st (5:48).

400 Meter Dash:  Tod Roberts 1st (1:08).

800 Meter Run:  Hayden Schuster 2nd.

200 Meter Dash:  Cody Johnson 2nd.

4×400 Meter Relay:  1st (Colby McCollum, Nate Bray, Tod Roberts, Hayden Schuster) 4:32.

4×200 Meter Relay:  1st (Tod Roberts, Nate Bray, Colton Overcast, Cody Johnson) 1:52.

4×100 Meter Relay:  1st (Colby McCollum, Nate Bray, Colton Overcast, Cody Johnson) 54.56.

Team Results:  Ava 126, Gainesville 94, Mansfield 36, Hartville 0.

Comments

comments

About News Server 2